Партнери-університети
Міжнародна діяльність факультету іноземної філології і соціальних комунікацій тримає курс на інтеграцію до світового освітньо-наукового простору, що надає можливість подальшого якісного розвитку факультету та університету в цілому. Спектр напрямків співробітництва кафедр факультету із закордонними партнерами-університетами та освітніми установами варіюється від академічної мобільності студентів та професорсько-викладацького складу, участі студентів, аспірантів та викладачів у міжнародних конференціях, семінарах, «круглих столах» до організації та реалізації спільних освітніх програм з кредитної мобільності та виконання спільних наукових й освітніх проектів. Співробітництво із закордонними ВНЗ провадиться на основі підписаних міжуніверситетських, міжфакультетських та міжкафедральних двосторонніх угод, а також без їх підписання на основі інших домовленостей.
Відповідно до угод про міжнародне співробітництво передбачається у таких галузях:
- обмін досвідом та кращими практиками з організації навчального процесу та методики викладання;
- обмін навчальними програмами та планами, навчально-методичною та науковою літературою тощо;
- залучення іноземних спеціалістів та студентів до академічного процесу;
- академічна мобільність викладачів, аспірантів та студентів за різними формами;
- участь у підготовці і реалізації спільних освітніх та наукових проектів, зокрема в рамках міждержавних програм та міжнародних грантів;
- спільна підготовка і видання навчальних та наукових праць;
- участь викладачів, аспірантів та студентів університетів-партнерів у науково-практичних конференціях, семінарах та круглих столах, що організовуються на їх базах;
- організація та участь у спільних заходах соціально-культурного спрямування, як таких, що націлені на полглиблення лінгвокультурної компетенції, розвиток міжкультурного діалогу та глобалізацію освітньо-наукового і культурного життя країн.
Факультет іноземної філології та соціальних комунікацій
- Далянський університет іноземних мов (м. Далянь, КНР)
- Шаньдунський технічний університет (м. Цзінань, КНР)
У рамках діючих з 2012 р. угод між СумДУ та провідними університетами Китайської Народної Республіки факультет іноземної філології реалізує спільні програми академічного обміну та стажування в рамках стипендіальних програм китайського уряду. Так, щороку уряд Китаю пропонує широкий вибір різнопланових стипендій у понад 100 університетах різних провінцій.
Студенти факультету іноземної філології та соціальних комунікацій спеціальності «Переклад» мають змогу вивчати китайську мову як компонент їх навчальної програми підготовки, а також усі бажаючі щороку запрошуються долучитися до Класу Конфуція, що вже «відкрив двері» до навчання у КНР не одному поколінню студентів.
- Вища школа лінгвістична (м. Ченстохова, Польща)
З 2013 р. студенти спеціальності «Журналістика» мали можливість навчатися за програмою подвійних дипломів рамках підписаної угоди між ЗВО. У тому ж 2013 р. в рамках угоди 13 студентів спеціальностей «Журналістика» та «Переклад» СумДУ разом із викладачами взяли участь у роботі літньої школи Інституту загальних наук Вищої лінгвістичної школи міста Ченстохова. У 2017 р. міжінституційну угоду було поновлено, тож із 2018 р. на факультеті запрацювала програма академічної мобільності між ЗВО, в рамках якої сумські перекладачі мають змогу паралельно навчатися у ЗВО ЄС та отримати диплом відповідного зразка за спеціальністю "Філологія".
Кафедра журналістики та філології
- Університет Гуманітас (м. Сосновець, Польща)
Після підписання угоди про співробітництво між СумДУ та Університетом Гуманітас 2012 р. почалась активна робота з реалізації його положень. Зокрема одним з найважливіших досягнень є організація програми навчання за програмою подвійного диплома, перший випускник якої отримав диплом вже в 2018 р.
- Університет Пассау (м. Пассау, Німеччина)
Співробітництво університетів почалося активно у 2012 р., коли кафедра журналістики та філології долучилася до виконання міжнародного грантового проекту TEMPUS «Крос-медіа та якісна журналістика» – Crossmedia und Qualitätsjournalismus.
- Український Вільний університет (м. Мюнхен, Німеччина)
2014 р. кафедра журналістики та філології Сумського державного університету досягла домовленостей з Українським вільним університетом щодо підготовки журналістів-міжнародників з орієнтацією на німецькомовні країни. Крім того, університет виявив готовність приймати студентів СумДУ у літні школи з вивчення німецької мови, а майбутніх медійників закладу – брати на практику. 2016 р. у рамках освітньої подорожі в Німеччину студентів спеціальності «Журналістика» за грантом від DAAD, студенти та викладачі факультету мали можливість відвідати виш, ознайомитися з його структурою та принципами організації навчання, а також взяти участь у низці освітніх заходів.
- Університет Бат Спа (м. Бат, Англія)
З 2018 р. кафедра долучилася до виконання трирічного проекту за напрямом «Розвиток потенціалу вищої освіти» Програми Європейського Союзу ЕРАЗМУС+ Journalism Education for Democracy in Ukraine: Developing Standards, Integrity and Professionalism (Журналістика в Україні: розробка навчальної програми, впровадження професійних цінностей, стандартів та довіри суспільства)»,координатором якого виступає Університет Бат Спа, Великобританія та виконання якого передбачає модернізацію існуючих та створення нових освітніх програм з напряму «Журналістика».
- Євразійський національний університет Л.М. Гумільова (м. Астана, Казахстан)
У 2016 р. за результатами плідної співпраці, започаткованої ще у 2013 р. проф. Світланою Швачко та проф., завідувачем кафедри германської філології Іриною Кобяковою, був укладений договір про співпрацю в сферах науки, освіти та культури з кафедрою теоретичної та прикладної лінгвістики філологічного факультету казахського вишу. У цьому ж році викладачі, аспіранти та студенти кафедри германської філології взяли участь у ІІІ Міжнародній науково-практичній студентській он-лайн конференції «Російська мова у ХХІ столітті: дослідження молоді» (29–30 січня 2016 р., Астана), Міжнародній науково-практичній конференції «Розвиток багатомовства в Казахстані та процеси формування політкультурної особистості», а також разом відзначили День перекладача, взявши участь у конференції «Мовна свідомість та етнічна культура в контексті євразійського простору», (26-27 вересня). До речі, у 2016 р. за міжнародним авторитетним рейтингом QS World University Rankings університет-партнер входить у ТОП-350 наукращих університетів світу. 2018 р. зокрема відзначився участю сумських науковців у вебінарі та формуванні збірки наукових доповідей «Языковое сознание в аспекте межкультурной коммуникации», що відбувалося в рамках спільного заходу Євразійського національного університету та Далянського технологічного університету.
- Мозирський державний педагогічний університет ім. І. П. Шамякіна (м. Мозир, Білорусія)
Співробітництво між вишами офіційно закріпилося підписанням договору ще в далекому 2009 р. З того часу викладачі та науковці університетів-партнерів постійно діляться своїми науковими розробками та здобутками, зокрема під час періодичної Міжнародної наукової конференції «Текст. Мова. Людина» в рамках Тижня російського слова.
- Балтійська міжнародна академія (м. Рига, Латвія)
Після підписання угоди про співробітництво 2013 р. між кафедрою германської філології та Балтійською міжнародною академією продовжилася активна робота з реалізації його положень. У тому ж році викладачі кафедр теорії та практики перекладу і германської філології (до об’єднання) взяли участь у Міжнародній конференціії «Багатоаспектність перекладу: від науки до мистецтва» («Multidimensional Translation: From Science to Arts»).
- Вітебський державний університет імені П. М. Машерова (м. Вітебськ, Білорусія)
З 2014 р. викладачі та науковці університетів-партнерів постійно діляться своїми науковими розробками та здобутками, зокрема під час зимових філологічних шкіл. Доктор філологічних наук, професор Маслова В. А. є членом редколегії журналу Філологічні трактати.
- Батумський державний університет ім. Шота Руставелі (м. Батумі, Грузія)
За результатами участі завідувача кафедри германської філології, проф. Кобякової І. К. у IX Міжнародному форумі «Гео-культурний простір: старт-технології в освіті та соціальному середовищі», який пройшов у м. Батумі (Грузія) у 2017 р., було укладено угоду про співпрацю між кафедрою германської філології факультету іноземної філології та соціальних комунікацій Сумського державного університету та кафедрою славістики гуманітарного факультету Батумського державного університету ім. Шота Руставелі. Метою угоди є встановлення співробітництва у сфері освіти та науки, створення умов для проведення спільних досліджень та реалізації програм академічного обміну. Протягом 2018 р. проф. Кобякова І. К. неодноразово здійснювала експертну роботу наукових робіт, а також брала участь у науковій конференції Humanities in the Information Society-III з опублікуванням матеріалів.
- Європейський університет Віадріна (м. Франкфурт на Одері, Німеччина)
Співпраця з німецьким ЗВО розпочалася у 2017 р. під час візиту сумських студентів-германістів під керівництвом доц. Олени Попової до університету в рамках реалізації програми "Групові поїздки для студентів до Німеччини Studienreisen" за фінансової підтримки Німецької служби академічних обмінів (DAAD). 2018 р. завершився для факультету підписанням рамкової угоди про співпрацю між українським та німецьким ЗВО, що відкрило можливості для проведення спільних академічно-наукових заходів, зокрема реалізації програм академічної мобільності.
Кафедра психології, політології та соціокультурних технологій
- Університет м. Оснабрюк (Німеччина)
Історія взаємин Сумського державного університету з Університетом м. Оснабрюк почалася з грудня 2010 р., коли до Сумського державного університету завітав почесний професор п’яти університетів світу, член ради директорів німецького Університету міста Оснабрюк пан Ганс-Вольф Зіверт. Після підписання угоди про співробітництво почалася активна різновекторна співпраця сумського вишу з німецьким партнером. Зокрема у 2013 р. у рамках дружньої до сім’ї ініціативи делегація Центру підтримки сім’ї СумДУ відвідала університет м. Оснабрюк. Навчальний візит став можливим завдяки підтримці Європейського Союзу у рамках фінансування університетського проекту «Рівні можливості для здобуття професії молодими матерями-студентками у вищих навчальних закладах». Метою поїздки було вивчення досвіду постійного партнера СумДУ – університету м. Оснабрюк – у створенні середовища, доброзичливого до сім’ї.
- Коледж Європи (м. Натолін, Польща)
Заснований у 1949 році, Коледж Європи сьогодні – це унікальна європейська освітня інституція, відчиняє двері для студентів та випускників ВНЗ з з країн Європейської політики сусідства, зокрема надає стипендії для отримання післядипломної освіти. Кафедра психології, політології та соціокультурних технологій активно співпрацює з інституцією у напрямку спільних досліджень питань регіональної безпеки. Зокрема у 2016 р. керівник Центру досліджень регіональної безпеки СумДУ Микола Назаров взяв участь у роботі четвертої Варшавської Євроатлантичної літньої Академії WEASA 2016, темою якої була регіональна політика та регіональна безпека, а також політика Східного партнерства.
Інститут є незалежною академічною установою у складі Лундського університету. Його місією є сприяння глобальному дотриманню міжнародних норм у сфері прав людини, а також міжнародного гуманітарного права через науку, освіту та міжнародне співробітництво. За сприяння інституту представники кафедри беруть активну участь у розробці інструментарію для проведення гендерного аудиту діяльності ВНЗ, консультують з питань розробки програми з прав людини (2016 р.), виступають експертами на міжнародних зустрічах (2017 р.)
Кафедра мовної підготовки іноземних громадян
- Брестський державний університет (м. Брест, Білорусь)
У 2015 р. кафедрою укладено договір про співпрацю з кафедрою російської мови та загального мовознавства, у рамках якого викладачі університетів-партнерів обмінювалися досвідом під час міжнародних науково-практичних конференцій («Славянские языки: системно-описательный и социокультурный аспекты исследования», м. Брест та «Актуальні питання викладання української (російської мови як іноземної)», м. Суми). У 2015 р. викладачі кафедри Біденко Л. В. та Волкова О. М. пройшли стажування на кафедрі Брестського університету, у рамках якого читали лекції з методики викладання російської мови, проводили практичні заняття, брали участь у засіданнях круглих столів тощо. 23-24 листопада 2017 р. викладачі Біденко Л. В. ти Силка А. А. взяли участь у роботі 8-ї наукової конференції "Слов'янські мови: системно-описовий і соціокультурний аспекти дослідження", а також пройшли програму підвищення кваліфікації на базі партнерського ВНЗ.
- Бакинський слов’янський університет (м. Баку, Азербайджан)
У 2016 р. укладено договір про співпрацю з кафедрою російської мови та методики її викладання. Також у 2016 р. викладачі кафедри мовної підготовки іноземних громадян взяли участь у вебінарі «Інноваційні методи навчання у процесі викладання російської мови».
-