Буктрейлер, або Як прокачати книгу в домашніх умовах

У літературній вітальні СумДУ пройшов фінал Першого регіонального конкурсу буктрейлерів. Конкурс мав на меті вдосконалити професійні навички студентів, які навчаються за спеціальностями «Реклама і зв’язки з громадськістю», «Журналістика», «Видавнича справа та редагування».

Він стимулював студентів до створення інструментів популяризації книги серед населення. Усього на розгляд журі було представлено п’ять робіт – усі вони надійшли від студентів-видавців Машинобудівного коледжу СумДУ.

«Світ не читає книги», – скаже хтось і змусить нас замислитися. Чи є у цих словах правда, чим обґрунтоване таке твердження? Відповісти на ці запитання насправді складно. Багато людей і сьогодні насолоджуються друкованими виданнями, уважно вчитуються в слова та прислухаються до шелесту паперових сторінок. Вони на запах можуть відрізнити книги радянського видавництва від сучасного, відчувають усю кольорову гаму.

Усе більше з’являється так званих «електронників» – тих, хто в одному рідері носить гігабайти книг, сортує їх за жанрами, специфікою, датою закачування та розміром пам’яті. Такі люди насолоджуються практичністю цього винаходу, купують м’які обкладинки для тендітного гаджета,  компактні ліхтарики на прищепках та зручні книжкові «бампери» із підсвіткою. Вони платять один раз за тисячі книжок в електронному форматі.

Якщо ще тридцять років тому хтось сказав би фразу: «У цій тоненькій пластмасовій дощечці з екранчиком книг стільки, скільки в нашій міській бібліотеці», – то ця б людина стовідсотково потрапила на терміновий прийом до лікаря-психіатра. А слова  «буктрейлер» та «буккросинг», швидше за все, змусили б вашого співрозмовника тричі запитати вас: «Бук-що?».

У двадцять першому столітті до гаджетів звикли. Ми можемо дозволити собі переглянути фільм за сюжетом книги або придбати книгу за сюжетом фільму. Можемо «прогуглити» заздалегідь зміст і за чотири секунди дізнатися, хто з героїв у кого закохається, хто в якій частині помре та чи хтось взагалі виживе. Ми знаємо, що таке буктрейлер і маємо можливість на «Ютубі» переглянути його ледве не на кожну книгу. А на яку книгу його немає, то можемо спробувати зробити його самі!

Тож чи змогли торкнутися читацько-глядацької аудиторії учасники цього конкурсу? Чи вразили вони журі своїми буктрейлерами?

Кожну роботу  глядачі сприймали бурхливими оплесками.

Перемогла робота Людмили Зимовець та Дар’ї Удовенко. Студентки презентували буктрейлер на книгу Рея Бредбері «451 градус по Фаренгейту». Друге місце посіла робота Альони Хижняк  – буктрейлер на книгу Хеннен «Последний Эльф». Третє місце отримали одразу дві роботи: буктрейлер на книгу Джона Гріна «Виноваты звёзды», автори – Аліна Отенко, Катерина Синяговська, та буктрейлер на книгу Френсиса Фіцджеральда «Великий Гетсбі» – автор Людмила Квас. Перемогу у номінації «Презентаційний буктрейлер» отримала Діана Сірик ­­– буктрейлер на книгу Джеймса Дешнера «Бегущий по лабиринту».

Учасники отримали грамоти від СумДУ та пам’ятні подарунки від «Центру розвитку території та соціального маркетингу «Територія». На правах члена журі Юрій Гладенко відзначив за творчий підхід конкурсну роботу Олени Хижняк та подарував учасниці книгу «Історія символіки міста Суми».

Зовсім неважливо, в якому форматі люди читають книги. Неважливо, чи носять із собою книги «з екранчика» або паперові. Зовсім немає різниці, хто перед тобою – людина, яка любить шелест перегорнутої паперової сторінки, чи людина, яка насолоджується новітнім гаджетом. Головним є те, що світ ще й досі читає книги!

Олександра Токар, ЖТ-21